Covid-19 pandemisi ile birlikte gelen kısıtlamalar hayatlarımızı kökünden değiştirdi. Tüketici alışkanlıkları da tüm bu değişime paralel olarak farklılık göstermeye başladı. Dijital dönüşüm her geçen gün hız kazanırken, kısıtlamaların yakın gelecekte kaldırılmayacağına yönelik haberler markalar için e-ticaretin öneminin artmasına neden oldu.

Bu süreçte online satış için ilk adımlarını atan markalar ise satış hedefini gerçekleştirmenin her zaman mümkün olmadığı gerçeğiyle karşılaşarak şu soruyu sormaya başladı: “Nerede hata yapıyoruz?”

Teknik altyapı oluşturmak ve ürünleri sergilemek kuşkusuz ki e-ticaretin ilk adımları ancak her şey bundan ibaret değil. E-ticaret için doğru adımlar atılmadığı takdirde markaların satış hedeflerini gerçekleştirememesi hiç de şaşılacak bir durum değil.

Satış hedefinizi gerçekleştirememenizin 4 muhtemel sebebi

1. Kolay Ara Yüz

Tarayıcı veya mobil uygulamanızın düzgün işlemesi en önemli unsur. Satın alma işlemi bir çileye dönüşürse, tüketici bir tık ile farklı markalara yönelebilir. Ara yüzü basit, işlem hızı tatmin edici bir platform kurmak öncelik verilmesi gereken ilk konu olmalıdır.

2. İletişim Bilgileri ve Kullanıcı Memnuniyeti

Siteniz veya ürünleriniz ne kadar iyi olursa olsun, tüketicide güven oluşturmak için iletişim bilgileri her zaman açık olmalıdır. Müşterileriniz herhangi bir sorunla karşılaştığı takdirde sizlerle iletişime geçebileceğini bilmeli. Ürünlerinizi daha önce satın alan kişilerin yorumları da bu aşamada oldukça fayda sağlayacaktır.

3. Rakip Analizi

Amazon, Trendyol gibi online ticaret devleri sektörü domine ederken sektörde faaliyet gösterebilmek için detaylı bir rakip analizi oluşturulmalı. Bu sitelerin sağladığı fiyat avantajlarına dikkat edilmeli. Ek olarak ücretsiz kargo ve ufak hediyeler tüketici sadakati sağlamanıza yardımcı olabilir.

4. Ürün Tanıtımı

Ürününüzün fotoğrafı her zaman yeterli olmayabilir. Ürün boyutu, malzemesi gibi özellikler detaylı olarak belirtilmeli ve bu bilgiler yüksek kaliteli fotoğraflar ile desteklenmeli.