Google geçtiğimiz günlerde müşterilerine bir mail atarak aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 3 ülkede reklam harcamalarından yüzde 5 kesinti yapılacağını açıkladı.

Mail aracılığı ile Türkiye, İngiltere ve Avusturya’daki müşterilerden 1 Kasım itibariyle yüzde 5 ek ücret alınacağı duyuran Google, bu ücretin reklam harcamalarından kesileceği bilgisini de verdi.

Türkiye 20 Mart 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Dijital Hizmet Vergisi Uygulama Genel Tebliğiyle, reklam başta olmak üzere dijital ortamda sunulan her türlü hizmet için yüzde 7.5 vergi uygulama kararı almıştı. Google ise bu karar ile artan maliyete çözüm olarak %5 Yasal İşletim Maliyeti uygulanacağını duyurdu. Aynı karar Türkiye gibi yaptırım uygulama kararı alan İngiltere ve Avusturya için de geçerli oldu. Şirket tarafından yapılan bilgilendirmede aşağıdaki ifadelere yer verildi:

“Yasal İşletim Maliyetleri, Türkiye’de yasal düzenlemelere uymanın getirdiği maliyet ve karmaşıklığın önemli ölçüde artması nedeniyle eklenmektedir. Avusturya ve Birleşik Krallık’ta DST ücreti, bu ülkelerdeki yeni dijital hizmet vergilerinden kaynaklanmaktadır”