Sosyal Medya Yönetiminde Sıklıkla Yapılan 5 Hata

Sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile birlikte bazı markalar işletme hesaplarını da kişisel hesaplarıyla benzer şekilde yönetme eğilimi gösteriyor veya profesyonel olmayan kişilere işletme hesaplarını emanet edebiliyor. Hal böyle olunca da stratejik olarak planlaması yapılmadan, nedeni bilinmeden bazı davranış kalıpları doğru zannedilerek gerçekleştirilmeye devam ediliyor. Ancak bu davranış ve yönetim şekilleri markaya sanıldığının aksine faydadan çok zarar getiriyor.

Bu yazımızda sosyal medya yönetiminde sıklıkla yapılan 5 hatayı ve aslında nasıl olması gerektiğini nedenleriyle birlikte sizler için derledik.

  1. Tanıtımı Yap x Facebook Reklam Yöneticisi

Çoğumuzun bildiği üzere Instagram üzerinden oldukça basit şekilde gönderiler öne çıkarılabiliyor, sponsorlu paylaşımı yapılabiliyor. Ancak Instagram işletme hesaplarında bulunan ‘tanıtımını yap’ tuşu ile dijital reklamın spesifik hedef kitleye ulaşma imkanından yararlanmak yerine yine kitle tercihi yapılmadan gönderinin tanıtımını yapılıyor. Yani reklama ayrılan bütçe, yanlış kişilere gösterim ile heba edilebiliyor. Bunun yerine Facebook üzerinden reklam yöneticisi kullanmak bütçenin doğru kullanımını sağladığı gibi, ürün veya hizmetinizle ilgilenen kişilere erişiminizi artıyor. Buna bağlı olarak da hizmet veya ürününüze talep artıyor.

  1. Standart Yorum x Takipçi ve Duruma Özel Yorum

Eminim birçoğumuz herhangi soru, problem veya bilgi talebi ile bir markanın sosyal medya hesabından iletişime geçmek istediğimizde “Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz” gibi her yorum veya mesaja aynı yanıtı veren işletmelere şahit olmuşuzdur. Hızlı yanıt vermek tabii ki de yapısı gereği sabırsız olan sosyal medyada oldukça önemli ancak bu yanıtın süresinden daha önemli olan bir şey varsa o da takipçilerinizi özel hissettirmek.

Takipçi sayınız arttıkça bunu gerçekleştirmek zorlaşsa da işin profesyonelleri bunun yönetimini yapacak ve konuya özel olarak takipçilerin sorun, öneri veya taleplerini yanıtlayacaktır.

  1. Standart Hashtag x Konuya Özel Hashtag

Etkileşimdeki Hashtag’leri kullanmanın görünürlüğünüzü arttıracağına inandığınızı biliyoruz ancak bu Hashtag’lerin herhangi konuyla ilgili gönderileri görmek isteyen kişiler tarafından kullanıldığını unutmamanız gerekiyor. Standart Hashtag’leri kullanarak sosyal medyanın konuya, kullanıcıya, markaya ait kişiselleştirme özelliğinden faydalanmak yerine, kişilerin edinmek istediği bilgiye erişimini engellemiş oluyorsunuz. Basitçe anlatmak gerekirse, ürününüz/ hizmetiniz ne ise onunla ilgili aktif olan Hashtag’leri kullanmanız, sizin sunduğunuz hizmet veya verdiğiniz ürüne ulaşmak isteyen kişilere erişmenizi sağlayacaktır.

  1. Takipçi Sayısı x Etkileşime Giren Kitle

Kullanıcıların, takipçi sayısı az olan hesaplara karşı daha temkinli olduğu bilinen bir gerçek olsa da 10 bin kişinin takip ettiği bir hesapta 10 beğeninin olması da aynı şekilde güvensizliğe neden olabiliyor. Burada önemli olan nokta, yavaş da olsa kendi takipçi kitlenizi oluşturmak. Böylelikle etkileşime giren kişi sayınızla paralel olarak görünürlüğünüz de artacaktır.

  1. Ürünü Öne Çıkarmak x Faydayı Öne Çıkarmak

Toplu iğneden lüks otomobillere neredeyse her şeyin bir alternatifi bulunduğu günümüzde yalnızca ürününüzü öne çıkaran bir görsel kullanmak, rakiplerinizden sıyrılmanız için yeterli olmayacaktır.

Sizi özel kılan bir tasarıma sahip olmadığınız sürece; üründen çok ürününüzün sağladığı fayda, ürününüze sahip olmanın vereceği statüyü vurgulamanız gerekmektedir.

Örneğin herhangi bir elbisenin özellikleri sınırlı olabilecekken, Channel’den satın alınan bir elbise sizi farklı bir zümreye ait kılar ve markanın tercih edilmesinin ilk sebebi de zaten budur.