Dijital görünürlük, işletmelerin ayakta kalabilmesinin öncelikli koşullarından biri. Yalnızca kaliteli hizmet vermek veya yalnızca herhangi dijital mecrada bulunmak ise tek başına yeterli değil. Birçok rakibinizin olduğu ve bu rakiplerin makul bütçelerle dijital ortamda reklam faaliyetlerini yürütebildiği bugünlerde bütüncül olarak ‘güvenilir’ bir marka imajına da sahip olmak gerekli.

Web sitenizi güvenilir kılan 5 detay

  1. SSL sertifikası

SSL sertifikası (Secure Sockets Layer) “Güvenli Giriş Katmanı” anlamına gelir. Bu sertifikaya sahip web siteleri diğerlerinin aksine ‘http’ ile değil ‘https’ ile başlar ve kullanıcılarınızın web siteniz üzerinden yapacağı işlemlerin güvenliği için ek koruma sağlandığını gösterir.

  1. Kim olduğunuz

Sosyal mecralarda kurulan her türlü iletişimde muhatabınızın sizi tanımlayabilmesi için öncelikli olarak kim olduğunuzu bilmesi gerekir.

Birçok marka yeni olduğu için bu tarz bilgileri vermekten kaçınsa da önemli olan ne kadar kurumsal olduğunuz veya kurumsal olmayı neden tercih etmediğinizdir. Pazarlama stratejinize bağlı olarak imajınızı açık ve iyi bir şekilde anlatarak hedef kitlenizin güvenini kazanabilirsiniz.

  1. Sosyal Medya adresleri

Sosyal medya adreslerinizde, web sitenizin aksine hedef kitleniz ile karşılıklı iletişim gerçekleştirebilir ve güncelliğinizi sergileyebilirsiniz. Web sitenizin altına küçük ikonlar aracılığıyla sosyal medya adreslerine yönlendirmek yerine sosyal medya paylaşımlarınızı gösterdiğiniz araçlar eklemek çok daha faydalı olacaktır.

  1. Güncellik

Sosyal medya adreslerinizde olduğu gibi web sitenizi aktif tutmak da oldukça önemlidir. Yıllar önce hazırladığınız ‘hakkımızda’ kısmı muhtemelen çağın gerisinde kalmış bir dil ile oluşturulmuş ve eski bilgiler içeriyor olacaktır. Kullanıcıların Sizi tanımak için ilk olarak başvurduğu bu kısmı güncel tutmanız oldukça önemli tabii referanslarınız da aynı şekilde.

  1. İletişim

Evet, sosyal medya adreslerinize yönlendirme yaptınız ve web sitenizi güncel tuttunuz ancak bunlar kurumsal olarak sizinle iletişime geçmek isteyen kişiler için yeterli olmayacaktır. Sosyal medya adresleriniz dışında ziyaretçilerinizin sizinle iletişime geçebilmesi için alternatif yollar sunmanız gerek. Her ne kadar yaygınlaşmış olsa da herkesin sosyal medya kullanıcısı olmadığını da unutmamanız gerekiyor. Mail adresi ve telefon numarası ekleyerek hedef kitlenizin tamamı için ulaşılabilir olabilirsiniz.